Takmer dve tretiny dusíka sú viazané v organickej forme. Sprístupnenie organického dusíka rastlinám sa deje cez mikrobiálnu aktivitu v pôde. Na rozdiel od pomaly pôsobiacich obaľovaných hnojív tu nie je silná závislosť na teplote. Dusík sa začína uvolňovať od 5° C, pri 15-25 °C má približne rovnakú rýchlosť uvoľňovania. Pri vyššej teplote sa rýchlosť uvoľňovania už nezvyšuje.
Vodorozpustná časť dusíka pôsobí okamžite, efekt je vidieť už po 4-5 dňoch po aplikácii. Pri aplikácii na povrch pôdy nie je nutné zapravenie. Hnojivo sa pomaly rozpúšťa, po 3 týždňoch je stále viditelné.
Doporučená koncentrácia pri rozhodení na plochu je 60-80 g/m2, pri citlivých a menej náročných kultúrach (smrekové výsevy a pod.) polovičná. Vďaka inej formulácii dusíka nepáli ani mladé pletivá-(dajte pozor na citlivé Koniky).
Porovnanie s obaľovanými hnojivami typu …cote:
Výhody:
-funguje ihneď po aplikácii
-začína uvoľňovať dusík aj za nízkych teplôt
-uvoľňovanie živín sa nezvyšuje pri narastajúcej teplote
-vodorozpustný draslík je okamžite prijateľný, zatiaľ čo z obaľovaných hnojív sa uvoľňuje pomaly a so značným oneskorením.
Nevýhody:
kratšia životnosť, pri aplikácii v marci až apríli nestačí do konca sezóny a je treba doplniť chýbajúce živiny pre druhú polovicu vegetácie v priebehu júna.